Zagadnienie dźwięku rozproszonego nikomu nie jest obce – spotykamy się z nim w galeriach handlowych, w sklepach, w restauracjach, hotelach, na lotniskach, stadionach czy po prostu w dużych powierzchniowo obiektach jak sale koncertowe, kościoły czy hale sportowe. Gdy jednak spojrzymy na temat od strony inżynieryjnej okazuje się, że to bardzo trudne wyzwanie.
Tego typu obiekty wprowadzają bardzo dużo zniekształceń i opóźnień fali dźwiękowej i poprzez to powodują, że jakość odsłuchu muzyki tła czy niska zrozumiałość mowy stają się codziennością przy źle zaprojektowanych instalacjach. Tutaj nie wystarczy – mówiąc kolokwialnie – połączyć „n” głośników jednym kablem i „wszystko zagra bo musi”. Tak naprawdę to jedno z trudniejszych wyzwań akustycznych!
PROJEKTOWANIE
W takich sytuacjach przychodzi nam z pomocą doskonałe narzędzie projektowe jakim jest oprogramowanie modelujące firmy BOSE MODELER. Dzięki niemu możemy precyzyjnie odwzorować zastany obiekt w CAD-owskim formacie 3D i przenieść go do głównego modułu obliczeniowo-symulacyjnego. W kolejnych krokach modelowania nanosimy (odwzorowujemy) w programie wszystkie struktury powierzchni takie jak kamień, szkło, tynk, drewno i wiele, wiele innych, korzystając z ogromnych baz danych zawartych w tym narzędziu. Pozwala nam to na bardzo precyzyjne obliczenia odbić, pogłosów i tworzenia się wszelkich harmonicznych z przewidywanych źródeł dźwięku. Pozwala nam on również na bardzo precyzyjne umiejscowienie owych źródeł i dobór właściwych głośników i wzmacniaczy. Takie narzędzie pozwala w bardzo krótkim czasie wykonać pracę, którą jeszcze kilka lat wstecz zespół inżynierów wykonywał przez kilka tygodni.
W wyniku tych wszystkich działań możecie Państwo usłyszeć swoje wnętrze jeszcze na długo przed tym kiedy powstanie i zawczasu wyeliminować błędy konstrukcyjne obniżające jakość brzmienia. Mamy również czas na zastosowanie w procesie budowy odpowiednich materiałów (odpowiednie tynki czy powierzchnie tłumiące) aby głoś był czysty i donośny a muzyka pozbawiona dudnień i pogłosów. Wszystko to możemy usłyszeć dzięki modułowi BOSE AUDITIONER wspierającym prace projektanta, będącym defakto przenośnym studiem odsłuchowym sprzężonym z programem BOSE MODELER.
Na tym etapie możemy łatwo pokazać jak brzmi nasz projekt w istniejącym lub dopiero budowanym wnętrzu i szybko przejść do fazy realizacji instalacji.
REALIZACJA
Efektem końcowym naszych zmagań z tematem dźwięku rozproszonego jest doskonale brzmiąca instalacja. Zarówno głos jak i muzyka są propagowane na właściwym poziomie zarówno zrozumiałości mowy jak i właściwego ciśnienia akustycznego przy minimalnych zniekształceniach. Dzięki użyciu odpowiednich (programowalnych) procesorów ESP możemy bardzo precyzyjnie wysterować każdy głośnik, każdy sygnał wejściowy, każdą dodatkową strefę, możemy wprowadzić wieloliniowe opóźnienia i korekcje dynamiczne (zmieniające się wraz ze wzrostem ilości osób wypełniających daną przestrzeń a tym samym wpływających na współczynnik tłumienia sygnału).
Takie projektowanie i realizacja to wielka rewolucja w podejściu do tematu akustyki wnętrz, które daje spektakularne efekty końcowe. Technologie dźwiękowe BOSE znane są na całym świecie od 50 lat – w tym roku Firma obchodzi swoje okrągłe urodziny. To 50 lat tradycji i dążenia do perfekcji. Jej wszystkie produkty z dziedziny systemów PRO to lata doświadczeń i eliminowanie wad danych rozwiązań na bazie ewolucji a nie rewolucji.
Produkt końcowy, który Państwu proponujemy jest jednak REWOLUCYJNY!